Право пацієнта на повну інформацію про стан здоров’я та можливість лікаря її обмежити

У яких випадках лікар має право надати пацієнтові неповну інформацію про стан його здоров’я?

 Питання згоди на медичне втручання, що є одним із основних принципів взаємовідносин пацієнта та лікаря, регулюється Основами законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.1992 № 2801­-XII (далі — Основи законодавства про охорону здоров’я). 

Пацієнт дає згоду на медичне втручання за умови отримання повної інформації про стан свого здоров’я. Це один із принципів взяття згоди у пацієнта. 

Проте у частині четвертій статті 39 Основ законодавства про охорону здоров’я фактично зазначено суперечливе твердження про те, що в окремих ситуаціях лікарі мають право надати пацієнтові неповну інформацію про стан його здоров’я. А саме тоді, коли інформація про хворобу може погіршити стан здоров’я пацієнта або фізичних осіб, визначених частиною другою цієї статті, зашкодити процесові лікування. 

Відповідно ця норма обмежує права пацієнта, передбачені іншими статтями Основ законодавства про охорону здоров’я, зокрема: отримувати кваліфіковану медичну допомогу, а саме обирати лікаря та методи лікування відповідно до рекомендацій; своєчасно отримувати достовірну інформацію про стан свого здоров’я. 

Тому медичному працівникові варто обережно ставитися до можливості приховати від пацієнта чи його законних представників діагноз та/або медичну документацію. Адже за відсутності інформації, наприклад, про малі шанси на одужання чи невиліковну хворобу, пацієнт не має можливості спланувати решту свого життя, приміром відвідати місця, у яких хотів побувати все життя, побачитися з родичами, потурбуватися про майбутнє дітей. 

З цього приводу варто розглянути Рішення Конституційного Суду України від 30.10.1997 № 5­зп, в якому йдеться про те, що лікар може обмежити інформацію про стан здоров’я пацієнта, якщо ця інформація може погіршити його стан. Проте у цьому разі, враховуючи інтереси хворого, лікар має поінформувати членів сім’ї або законного представника. 

Так само лікар має діяти, коли пацієнт перебуває у непритомному стані. Якщо лікар відмовляється надати або навмисно приховує медичну інформацію від пацієнта, членів його сім’ї або законного представника, вони можуть оскаржити його дії, звернувшись до суду, медичного закладу чи органу охорони здоров’я.

Comments