Йдеться про педикульоз.
Воші людини – це специфічні паразити, які проводять все своє життя на людині та харчуються її кров’ю, вони являються переносниками збудників висипного тифу, волинської гарячки та зворотного тифу. На тілі людини паразитує три види вошей: платтяні, головні та лобкові. Ураження головними та платяними вошами називається педикульозом (від латинського Pediculus – воша)
Від моменту зараження до перших ознак хвороби може пройти кілька тижнів. Свербіж волосистої частини голови та шиї виникає внаслідок подразнення секретом, який виділяють воші в місці укусу під час кровосмоктання. Людина розчісує сверблячу ділянку шкіри та втирає в ранку екскременти воші, в яких можуть міститись рикетсії. Так збудники інфекційних хвороб потрапляють в кров людини, інфікуючи її. Ураження відбувається при безпосередньому контакті з завошивленими особами, здебільшого волоссям, при користуванні спільними речами — одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо. При значній завошивленості людини воші можуть переповзати по підлозі та по різним предметам, на яких вони можуть зберігати життєздатність впродовж 2 діб. Людина може бути уражена педикульозом в громадському транспорті, магазині, за місцем навчання чи роботи. Сприяють розмноженню вошей скупченість населення та недотримання правил особистої гігієни. Появу вошей слід попереджувати. Для цього необхідно суворо дотримуватись правил особистої гігієни, проводити систематичне прибирання приміщень, утримувати в чистоті предмети побуту та меблі. Батьки повинні слідкувати за дотриманням дітьми правил особистої гігієни та регулярно оглядати волосся дитини. Життєвий цикл Pediculus capitis -головна воша - передається контактно-побутовим шляхом через спільне використання гребінців, одягу, постільної білизни, приміряння чужих головних уборів. Тривалість життя воші складає 20-45 днів. Воші проходять 3 стадії розвитку: яйце - гнида, личинка і статевозріла воша. В середньому на добу самиця відкладає до 10 яєць (гнид), а за все своє життя – близько 300 яєць. Яйце має довгасту форму (1,0-1,5 мм довжини), жовтувато-білого кольору, особливою клейкою речовиною щільно прикріплюється до волосся, білизни або інших одягу. Яйця розвиваються впродовж 5-16 днів (при високій температурі зовнішнього середоіища - швидше). Личинка сірувато-коричневого кольору, пересувається за допомогою 3 пар лапок, з кігтиками, що дозволяє їм міцно триматися на волоссі або тканині. Молоді воші, що з'являються через 5-6 днів, вже до третього тижня свого життя Готові до розмноження, їхні укуси досить болючі, а ферменти слини, що потрапляють в ранку при укусі, викликають свербіж. Дорослі воші сірувато-коричневого забарвлення, після кровосмоктання темніші, самиці більші за самців, пересуваються за допомогою 3 пар лапок з кігтиками долаючи до 20 см за хвилину. Одна головна воша за своє життя здатна відкласти більше сотні яйіц-гнид. Самка приклеює гниди до основи волосини хітиновим речовиною; через сірувато-білого забарвлення у людей з темним волоссям гниди більш помітні. Педикульоз найбільш часто вражає волосяну частину голови, рідше брови, вуса, бороду.
Педикульоз за відсутності лікування приймає запущені форми – голова пацієнта покрита гнійними кірочками, волосся через гною злипаються в пучки, регіонарні лімфовузли збільшуються. При дерматоскопії виявляється велика кількість гнид і дорослих вошей. Знищення Якщо помічено воші або гниди, їх необхідно знищувати не лише на тілі людини, але й на одязі, постільній білизні, в приміщеннях. Дезінсекційні заходи по боротьбі з вошами включають механічний, фізичний та хімічний методи боротьби. |